Jakie dane zawierają?

Co warto wiedzieć o "ciasteczkach"
alicja
Administrator
Posty: 121
Rejestracja: 06 gru 2012, 12:50

Jakie dane zawierają?

Postautor: alicja » 24 kwie 2013, 13:27

Mogą zawierać różne informacje o użytkowniku danej strony WWW i „historii” jego łączności z daną stroną. Zazwyczaj wykorzystywane są do automatycznego rozpoznawania danego użytkownika przez serwer, dzięki czemu może on wygenerować przeznaczoną dla niego stronę. Umożliwia to tworzenie spersonalizowanych serwisów WWW, obsługi logowania, „koszyków zakupowych” w internetowych sklepach itp.

Zastosowanie ciasteczek do sond i liczników internetowych wygląda następująco – serwer może łatwo sprawdzić, czy z danego komputera oddano już głos lub też czy odwiedzono daną stronę, na tej podstawie wykonać odpowiednie operacje i wygenerować dla użytkownika zindywidualizowaną treść strony.

Niektóre serwisy korzysta z ciasteczek jako sposobu przenoszenia między stronami informacji o zalogowaniu, dzięki czemu nie jest konieczne logowanie na każdej podstronie. Wyłączenie obsługi ciasteczek uniemożliwia często zalogowanie się, co może być rozwiązane poprzez przechowywanie danych o zalogowaniu po stronie serwera, zawsze jednak użytkownik musi zostać w jakiś sposób zidentyfikowany (np. poprzez identyfikator sesji zawarty w adresie URL).

Wróć do „Pliki Cookies”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość